dr Marek PolańskiMarek Polański urodził się w 1986 r. w Krakowie w rodzinie pracowników naukowych. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat pod kierunkiem Piotra Langosa, następnie kontynuował ją w klasie prof. Mieczysława Szlezera i Antoniego Cofalika. Ukończył z wyróżnieniem studia w klasie skrzypiec prof. Wiesława Kwaśnego w Akademii Muzycznej w Krakowie.
Studiował także w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Mannheim w klasie prof. Romana Nodla. Ponadto ukończył z wyróżnieniem studia podyplomowe w Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazu w klasie prof. Yaira Klessa, a także z oceną celującą studia podyplomowe w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Romana Lasockiego.
W 2016 r. obronił z wyróżnieniem pracę doktorską napisaną pod kierunkiem prof. Mieczysława Szlezera w macierzystej uczelni, uzyskując stopień naukowy doktora sztuk muzycznych. W 2017 r. otrzymał nagrodę Prezesa Rady Ministrów za wyróżnioną rozprawę doktorską jako jedyny reprezentant dziedziny sztuk muzycznych.
Jest zwycięzcą i laureatem wielu nagród na konkursach o zasięgu międzynarodowym i ogólnopolskim m.in.: Primo Premio Assoluto (maksymalna nota 100 punktów) na XVI Międzynarodowym Konkursie Muzycznym EUTERPE w Corato (Włochy), Primo Premio Assoluto na XI Międzynarodowym Konkursie Don Vincenzo Vitti w Castellana Grotte (Włochy), Primo Premio Assoluto na XX Międzynarodowym Konkursie Citta di Barletta (Włochy), I nagrody na XI International Music Competition w Belgradzie, I nagrody na IV Międzynarodowym Konkursie Citta di Treviso (Włochy), I nagrody na Konkursie TVP S.A. Dolina Kreatywna w Warszawie, II miejsca na XXVIII Konkursie Bachowskim im. Stanisława Hajzera w Zielonej Górze, III nagrody na XII Międzynarodowym Konkursie Luigi Zanuccoli w Sogliano al Rubicone (Włochy), III nagrody na XV Międzynarodowym Konkursie Premio Virtuosite w Padwie (Włochy), V miejsca na VII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie.
W 2010 r. zwyciężył w konkursie Primus Inter Pares Expert na najlepszego studenta Rzeczpospolitej Polskiej w kategorii ARTYSTA. Otrzymał stypendia Prezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (trzykrotnie), Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, oraz dwukrotnie: Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska, Stypendium Miasta Krakowa oraz Stypendium Sapere Auso.
W 2011 r. wspólnie ze swoim Mistrzem, prof. Mieczysławem Szlezerem, został laureatem prestiżowej nagrody Województwa Małopolskiego Ars Quaerendi.
Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez najwybitniejszych profesorów z Polski i zagranicy, takich jak: M. Baranowski, T. Gadzina, M. Grabarczyk, E. Kless, Y. Kless, J. Kaliszewska, K.A. Kulka, A. León Ara, M. Ławrynowicz, W. Marschner, I. Ozim, I. Petrushevski, W. Pikajzen, P. Radziński, D. Stabrawa, M. Urbaniak-Lisik, J. Wawrowski, K. Węgrzyn, W. Wiłkomirska, I. Wojciechowska czy G. Zhislin.
Współpracował ze słynnym brytyjskim skrzypkiem Nigelem Kennedym jako członek jego The Orchestra of Life.
Prowadzi ożywioną działalność koncertową jako solista, kameralista, w duecie z pianistką Martą Polańską jako Polanski Duo, z organistą Michałem Białko, oraz muzyk orkiestrowy. Był jednym z liderów orkiestry Mannheimer Philharmoniker, często współpracuje z Orkiestrą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia. Występował w większości krajów Europy oraz w Chinach i Korei Południowej. Dokonał wielu prawykonań zadedykowanych mu utworów m.in. Jerzego Kaszyckiego i Jakuba Polaczyka.
Jest zapraszany do jury konkursów skrzypcowych oraz prowadzenia kursów mistrzowskich.
Poświęca się również pracy pedagogicznej jako asystent w Katedrze Skrzypiec i Altówki Akademii Muzycznej w Krakowie, a także nauczyciel w OSM I st. im. I. J. Paderewskiego w Krakowie oraz ZSM w Wieliczce. Jego uczniowie zdobywają liczne nagrody na krajowych i międzynarodowych konkursach skrzypcowych.
Jest wiceprezesem zarządu Towarzystwa Muzyczno-Artystycznego Sfogato.
Artysta koncertuje na kopii instrumentu A. Stradivariego Cremonese wykonanej przez Mistrza Stanisława Króla w 2012 roku.

Zespół Szkół Muzycznych w Wieliczce
Rynek Górny 6, 32-020 Wieliczka
Tel./Fax: 012 278 31 13

Towarzystwo Muzyczno-Artystyczne Sfogato
ul. Lea 173/12, 30-133 Kraków
Tel.: 510 782 061

© 2021 Piano e Forte. All Rights Reserved. Designed By MartAtelier